Jesteś tu: » Strona Główna » Biblioteka Szkolna »

6 grudnia- Mikołajki

Dzień wyczekiwany przez cały rok. Cieszą się z niego głównie dzieci, ale dorośli również mają niezłą frajdę. Dzień Świętego Mikołaja obwieszcza nadchodzące Święta Bożego Narodzenia. Obchodzony jest na cześć świętego biskupa Mikołaja z Miry. W tym dniu gruby Pan z siwą brodą, w czerwonym ubranku przynosi wszystkim grzecznym dzieciom prezenty. Dla tych mniej grzecznych również posiada w swoim ekwipunku coś, mianowicie rózgę. Lata po świecie w swoich wielkich saniach, z workiem na plecach, ciągnięty przez zaprzęg reniferów. O tym dniu krąży wiele legend. Wiadome jest jedno- warto wierzyć w Św. Mikołaja. Z tej okazji w naszej bibliotece dla uczniów klas I-II odbyła się impreza mikołajkowa. Były piosenki, zagadki i pytania dotyczące postaci tego sympatycznego staruszka z białą brodą i czerwonym ubranku. Wszyscy częstowani byli słodkimi upominkami. Klasy starsze oglądały Klasykę- film „Rudolf-czerwononosy renifer”.

Ho, ho, ho…. Do zobaczenia za rok!

17 grudnia- Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas. Na lekcjach omawiamy lektury związane z tą tematyką, m.in. „Opowieść wigilijną”. Biblioteka zaproponowała uczniom klasy VII konkurs wiedzowy: „Czy znam Opowieść Wigilijną?”. Do wygrania była właśnie ta książka K.Dickensa, ale została na półce w bibliotece, ponieważ nie było chętnych do udziału w konkursie.

Bardzo mi przykro.

W tym dniu odbył się również konkurs: „Cud Bożego Narodzenia- historia i polskie zwyczaje świąteczne”. Celem konkursu było zachęcanie do poznawania tradycji i zwyczajów świąt Bożego Narodzenia. Wymagana była znajomość historii świąt oraz związanych z nimi polskich tradycji, zwyczajów i obrzędów. Konkurs przewidziany był w formie pisemnej. Składał się z 30 pytań. Najlepiej z pytaniami poradziły sobie uczennice: Natalia Krawczyk z VIb i Nicola Stolarczyk z VIb. Prezenty dla dziewczyn były oczywiście świąteczne.

Korzystając z okazji życzę wam i Waszym Rodzinom magicznych, spokojnych i rodzinnych świąt Bożego narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego 2020 roku.