100 urodziny Jana Pawła II

Jesteś tu: » Strona Główna » Z życia Szkoły » 100 urodziny Jana Pawła II

100 urodziny Jana Pawła II

Zadaniem każdego człowieka jest być twórcą własnego życia: człowiek ma uczynić z niego arcydzieło sztuki.”

(Jan Paweł II, List do artystów, 1999 r.)

 

Jan Paweł II (wł. Karol Wojtyła), urodził się 18 maja 1920 roku. To polski poeta arcybiskup, kardynał; od 16 października 1978 do 2 kwietnia 2005 roku papież. Przyszedł na świat w Wadowicach. Jego młodość wypełniały aktywności sportowe oraz funkcja ministranta .Uczył się w wadowickim gimnazjum. Tuż przed wybuchem II wojny podjął się studiów polonistycznych na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tam też brał udział w spotkaniach artystycznych, grał w teatrze. W 1942 roku podjął studia teologiczne w tajnym krakowskim Metropolitalnym Seminarium Duchownym. W 1946 roku przyjął święcenia i podejmował funkcję duszpasterskie. Brał udział w Soborze Watykańskim II . Został biskupem już w roku 1958, a arcybiskupem pięć lat później a w 1967 otrzymał nominację na kardynała. W 1978 roku konklawe wybrało Karola Wojtyłę na pierwszego w dziejach papieża Polaka. Rozpoczął tym samym pontyfikat trwający przeszło 26 lat. W roku 1981 miał miejsce zamach na jego życie, który udało mu się przeżyć. Był zwolennikiem ekumenizmu i pielgrzymem – odbył 104 pielgrzymki, w tym 8 do naszego kraju. Został autorytetem moralnym również z uwagi na cierpienie, jakie znosił szczególnie pod koniec pontyfikatu, nie rezygnując z posługi kapłańskiej do samego końca. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku.

 

Cała historia życia przyszłego świętego Jana Pawła II to bardzo interesująca opowieść o filozofie, artyście, wychowawcy młodych a także o można by rzec polityku o szerokim wpływie na kształt dzisiejszego świata.

Elementem łączącym jego życiowe powołanie jest pełne wiary podejście do drugiego człowieka połączone z potrzebą dialogu i porozumieniem się ponad różnicami czy to kulturowymi czy też ideologicznymi.

Pamiętajmy na co dzień o osobie tego niezwykłego Polaka papieża, dla którego los ojczyzny i rodaków zawsze był obecny w Jego życiu i które to zawierzył również Maryi – Królowej Polski .