Spektakl „Pan Tadeusz”

Jesteś tu: » Strona Główna » Z życia Szkoły » Spektakl „Pan Tadeusz”

Spektakl „Pan Tadeusz”

Litwo, Ojczyzno moja! ty jesteś jak zdrowie;
Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie,
Kto cię stracił. Dziś piękność twą w całej ozdobie
Widzę i opisuję, bo tęsknię po tobie...

Dnia 28 lutego 2020r. uczniowie  naszej szkoły obejrzeli widowisko teatralne oparte na dziele wieszcza narodowego. "Pan Tadeusz" czyli ostatni zajazd na Litwie, to lektura szkolna, która jest wyzwaniem dla uczniów. Pisany trzynastozgłoskowcem utwór składający się z XII ksiąg przedstawiający społeczność XIX wieku oraz stan szlachecki w przełomowym momencie dziejowym miał obudzić w narodzie patriotyczne uczucia i rozbudzić nadzieje na odzyskanie niepodległości.

Spektakl rozpoczął sie od przeczytania przez aktora Pana Andrzeja Jurczyńskiego fragmentu innej lektury szkolnej, a mianowicie "Latarnika" Henryka Sienkiewicza. Aktor przeczytał uczniom fragmenty tego utworu w ramach "Narodowego czytania", czyli polskiej akcji społecznej propagującej znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. następnie autor wcielając się w różne role przybliżył uczniom obszerne fragmenty II Księgi Pana Tadeusza pt. "Zamek", uczniowie poznali historię zamku oraz miłości Jacka Soplicy do Ewy - córki Horeszki. Spektakl został bardzo dobrze przyjęty  przez uczniów. Dla niektórych uczniów było to pierwsze spotkanie z epopeją, dla innych kolejne. Jedno jest pewne - nie ostatnie!