Narodowe Święto Odzyskania przez Polskę Niepodległości

Jesteś tu: » Strona Główna » Z życia Szkoły » Narodowe Święto Odzyskania przez Polskę Niepodległości

Narodowe Święto Odzyskania przez Polskę Niepodległości

„Wolności nie dostaje się w prezencie,

o nią się walczy,

a później trzeba jej strzec,

bo lepiej umrzeć na stojąco

niż żyć w pogardzie na kolanach”.

Tadeusz Różewicz

Narodowe Święto Niepodległości dla Polaków to jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej. Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – jest to bowiem setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w naszej szkole dnia 9 listopada odbyła się uroczysta akademia. W tym ważnym dniu towarzyszyli nam zaproszeni goście: Przewodniczący Rady Powiatu Pan Andrzej Kubat, Sekretarz Gminy Pani Ilona Ciura, ks.Proboszcz Janusz Witkowski, , Przewodnicząca Rady Gminy Pani Ewa Jędrzejewska oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Bożena Huras. Akademię rozpoczęliśmy punktualnie o godz.11:11 uroczystym odśpiewaniem czterech zwrotek hymnu państwowego. Tym samym włączyliśmy się w akcję Ministerstwa Edukacji „Rekord dla Niepodległej”. Po krótkich przemówieniach zaproszonych gości dyplomami i nagrodami książkowymi zostali wyróżnieni klasowi zwycięzcy konkursu historycznego „Historia Polski a patriotyzm”. Potem wspólnie uczestniczyliśmy w żywej lekcji historii. W podróż przez lata walki o wolność i niepodległość zaprosili nas uczniowie klas IV pięknym wykonaniem poloneza, uczniowie klasy VII i III gimnazjum prezentujący montaż słowno-muzyczny oraz pierwszoklasiści wdzięcznym wykonaniem piosenki o ojczyźnie. Widowisko uzupełniły układy taneczne przygotowane przez uczniów klas V. Nad przygotowaniem i przebiegiem uroczystości czuwały panie: Magda Badora, Irena Baur-Klecha, Ewa Jędrzejewska, Marzena Nartowska, Katarzyna Hak i pan Klaudiusz Janus.

Wyjątkowość uroczystości tym razem podkreślały nie tylko odświętne stroje, ale również biało-czerwone rozetki zdobiące piersi wszystkich uczestników spotkania.

Po zakończonej akademii delegacja Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem złożyła kwiaty i zapaliła znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza znajdującego się w pobliżu cmentarza w Rudniku Małym.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom naszej uroczystości za stworzenie podniosłej, a jednocześnie radosnej atmosfery wspólnego świętowania 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

11 listopada 2018r. delegacja uczniów i nauczycieli uczestniczyła w Mszy Świętej za Ojczyznę odprawionej w Kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Starczy.

Hymn POLSKI w wykonaniu uczniów.

Taniec.