Dzień Edukacji Narodowej

Jesteś tu: » Strona Główna » Z życia Szkoły » Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej

"Kto nabytą wiedzę pielęgnuje,

a nową bez przerwy zdobywa,

ten może być nauczycielem innych".

                                                           (Konfuncjusz)

Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792 r. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powszechnie, dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela. 11 października 2018 roku w Szkole Podstawowej odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz gminy, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, emerytowani nauczyciele, przedstawiciele Rady Rodziców oraz uczniowie. W części oficjalnej glos zabrała Pani dyrektor Aldona Huras, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń oraz wręczyła Nagrody Dyrektora wyróżnionym pracownikom szkoły. 

Galowe stroje, symboliczne róże w uczniowskich dłoniach podkreślały doniosłą atmosferę szkolnego święta. 

Życzenia też nie były banalne. Samorząd Uczniowski w imieniu całej społeczności szkolnej życzył: entuzjazmu w przekazywaniu wiedzy, zrozumienia w oczach uczniów oraz satysfakcji w odkrywaniu nowych obszarów codziennej pracy Nauczyciela…  Z tych słów jasno wynika, iż uczniowie doskonale rozumieją w czym tkwi istota nauczycielskiej  profesji.

Uroczystość przygotowana przez uczniów III klasy gimnazjum utrzymana była w humorystycznej konwencji. Dowcipne dialogi pokazywały pracę nauczyciela jako tę, która dostarcza wielu  emocji, ale też wymaga odporności, charakteru i nierzadko fantazji niezbędnej w działaniach na płaszczyżnie nauczyciel  i uczeń. Nauczyciele, obdarzeni olbrzymim poczuciem humoru bawili się wybornie, a świadczyły o tym  rozlegające się salwy śmiechu. Puenta kabaretowego przedstawienia mile zaskoczyła  odbiorców. Jak się okazuje humorystyczne scenki, dowcipne dialogi nie wykluczają szacunku do pracy nauczyciela i szczerego przekonania uczniów, że: „ Uczyć to znaczy mieć wpływ na życie wielu i pomagać w wyciąganiu wniosków z życiowych lekcji...” Te mądre słowa uczniowie uczynili bowiem myślą przewodnią tegorocznych obchodów Dnia Edukacji Narodowej. Końcowym akcentem tego niezwykłego dnia był „Kosmiczny Mecz” (już 11!) rozegrany między drużynami uczniów i nauczycieli na hali sportowej. W tym roku po ciężkich zmaganiach zwycięstwo należało do drużyny nauczycieli.