Biblioteka szkolna gimnazjum

Jesteś tu: » Strona Główna » Klasy gimnazjalne » Biblioteka szkolna gimnazjum

  Nauczycielem prowadzącym bibliotekę w naszej szkole

 jest Pani mgr Danuta Micuda.GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI 
 

Poniedziałek

 

 12.00-13.00

 

Wtorek

 

13.30-15.30

Środa   10.00-12.00
Czwartek

  14.15-15.15

Piątek

  11.00-14.00

 

                                            

 

 

W 2008r. po raz pierwszy na całym świecie październik obchodzony był jako

 

"MIĘDZYNARODOWY  MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH"

 

Święto jest organizowane przez International Association of School Librarianship - IASL

 

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły, nauce i rozwijaniu

 

 zainteresowań czytelniczych. W tym roku tematem przewodnim świeta jest hasło:

 

"Biblioteki przygotowują uczniów do życia "LUTY 

Walentynki

 

 

 

Dzień świętego Walentego

 

 

 

To dzień dobry dla każdego!

 

 

 

W tym dniu wszyscy to wyznają,

 

 

 

Że chcą kochać i kochają!


 

Walentynki to święto zakochanych i zaprzyjaźnionych. To ciekawy sposób na rozgrzanie serc w czasie zimy i wzmocnienie przyjaźni. Tego dnia ludzie wysyłająco bliskich „walentynkę” – wiersz, podziękowanie albo wyznanie miłosne. Niekiedy obdarzają się upominkami. Walentynki to szczególny dzień, na który warto starannie przygotować coś wyjątkowego. Tak właśnie było w naszej szkole. Od samego rana wszystkim mocniej biły „serducha”, gdyż z niecierpliwością czekali na walentynkową pocztę. Jeszcze cieplej robiło się wówczas, gdy przechodziło się obok walentynkowego „kącika”, przyciągającego wzrok kolorami tego święta. W bibliotece odbyło się wiele konkursów i zabaw związanych z dniem zakochanych. Nagrodami były upominki w kształcie serc (upieczone przez P.Micudę). Dzisiejszy dzień był bardzo ekscytujący, pełny wrażeń, zabawny i oczywiście pełny miłości, gdzie smutek prawie nie gościł w sercach uczniów za to miłość w dużym stopniu ogarnęła prawie wszystkich… no właśnie… prawie. Nie można przecież zapomnieć o tych co dzisiaj nie dostali tego na co czekali. Podsumowując: święto 14 lutego było ekscytujące i pełne romantycznej atmosfery jednak jak w każdej regule są wyjątki tak i tutaj pozostali ci, którzy pomimo ciepła tego święta są smutni. GRUDZIEŃ
Grudzień - to wyjątkowy miesiąc w roku, to czas oczekiwań i przygotowań na najpiękniejsze święta - Boże Narodzenie. Już 6 grudnia mamy okazję "czynić co nam każe Miłość, najwieksza cnota" czyli obdarowywanie innych prezentami. Jak co roku odbyły się Mikołajki czyli Konkursy, zagadki dotyczące postaci Świetego Mikołaja.
Świeta zawsze budzą w człowieku nadzieję, a wraz z nią wiele dobra i życzliwości.


Niech magiczna moc Wigilijnego Wieczoru przyniesie Wam spokój i radość.
Niech każda chwila Świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknym,
a Nowy Rok obdarowuje Was pomyślnością i szczęściem.
 LISTOPAD 

11 XI obchodzilśmy Narodowe Święto Niepodległości, z tej okazji odbył się Konkurs "Co wiem  o Polsce?". Każdy mógł sprawdzić swoją wiedzę na temat swojej ojczyzny, jej historii i czasach współczesnych. Nagrodami były "polskie smakołyki"

 

 

 

Na korytarzu można było wziąć udział w sondzie "Na czym polega współczesny patriotyzm?"

 

 

 

Oto niektóre wasze wypowiedzi:

 

"Dbaćo język Polski, nie używać wulgaryzmów"

 

"Szanować polską flagę i godło."

 

"Kultywowoac polskie tradycje."

 

 

 

 Audycja

 

"Dzieci nie będą dopiero, ale są już ludźmi, tak ludźmin są, a nie lalkami, można przemówić do ich rozumu, odpowiedzą nam, przemówmy do serca, oddczują nas. Dzieci są ludźmi, w duszy ich są zadatki tych wszystkich myśli i uczuć, które my posiadamy."Tymi słowami J. Korczaka przypomnieliśmy ważne dla Was, a często zapomniane prawa dziecka.

 

 

 

20 listopada przypada 27 rocznica uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Konwencji o Prawach Dziecka. W tej krótkirj audycji przedstawiliśmy historię jej powstania, pierwszych prekursorów walki o prawa dziecka (J. Korczaka) oraz najważniejsze prawa dziecka.

 

 

 

Mówiliśmy o prawach, ale należypamiętać,  że oprócz praw macie obowiązki wynikające z roli ucznia, dziecka wobec rodziców, Polaka i człowieka.
PAŹDZIERNIK 

28 pażdziernika

 

 Odbył się konkurs "Co wiem o Halloween i Dziadach".

 

Był to konkurs wiedzowy, uczniowie popisywali się swoją wiedzą na temat "strasznego święta", a nagrodami były "straszne słodycze".

 

 

 

 

 

Przez cały miesiąc trwał Kiermasz Taniej Książki. Uczniowie i nauczyciele za przysłowiowy grosz mogli kupić wartościowe pozycje i w ten sposób zasponsorować książkę dla naszej szkolnej biblioteki.
WRZESIEŃ29 IX 2016r.


Obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W tym dniu w naszej szkole czytaliśmy utwory H. Sienkiewicza.30 IX 2016r.

"W Dniu Chłopaka" daję Ci słodkiego lizaka (ale gdy...) w tym dniu każdy chłopak, który odwiedził bibliotekę i wypożyczył książkę otrzymał piękne życzenia i słodkiego lizaka.


Październik w bibliotece- to wyjątkowy miesiąc, ponieważ jest to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto to zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego i ma na celu zwrócenie uwagi na rolę bibliotek w życiu szkoły, nauce i rozwoju zainteresowań czytelniczych. Tegoroczne święto przebiega pod hasłem "Książka to dopiero początek"

Jak co roku w naszej bibliotece będzie wiele się działo: konkursy, Kiermasz Taniej Książki oraz inne niespodzianki.


Zapraszam do wspólnego świętowania.


 
 "Czytamy dzieciom - starsi młodszym"

Spotkania gimnazjalistów z uczniami kl. II SP.

 

W każdy poniedziałek i wtorek miesiąca uczennice Wiktoria Huras, Julia Piotrowska i Wiktoria Żepka zabierały uczniów w zaczarowany świat książek.

W tej edycji spotkań wybrałyśmy utwory związane z kolorami, zwierzętami i liczbami.

Po każdym spotkaniu dzieci wykonywały ilustrację do wybranego utworu.

 

 

 

28 pażdziernika

 Odbył się konkurs "Co wiem o Halloween i Dziadach".

Był to konkurs wiedzowy, uczniowie popisywali się swoją wiedzą na temat "strasznego święta", a nagrodami były "straszne słodycze".

 

 

Przez cały miesiąc trwał Kiermasz Taniej Książki. Uczniowie i nauczyciele za przysłowiowy grosz mogli kupić wartościowe pozycje i w ten sposób zasponsorować książkę dla naszej szkolnej biblioteki.18 listopaduchwaliło

Dziecko to mały człowiek. Jednak nie wszyscy dorośli o tym pamiętali. W związku z tym 20 listopada 1989 Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych uchwaliło Konwencję o Prawach Dziecka. W naszej szkole w audycji pt. "Dziecko swoje prawa ma, dziecko swoje prawa zna." na zajęciach z wychowania w zabawach, konkursach i wystawkach przypomnieliśmy historię powstania Konwencji, sylwetkę Janusza Korczaka prekursora walki o prawa dziecka, a także najważniejsze prawa i obowiązki dzieci. Pamiętajcie! "Traktujcie innych tak jak sami chcecie być traktowani." Dziećmi jesteście do 18 roku życia.


21 listopada

Obchodzony jest światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Z okazji "Dnia Życzliwości" została przygotowana gazetka na której zaprezentowano cytaty, hasła i krótkie teksty dotyczące życzliwości, przyjaźni i miłości, takie jak: " Życzliwość jest pragnieniem szczęścia drugich". Odbyła się audycja w której przybliżyliśmy historię powstania tego święta. Każdy kto posiadał w tym dniun kolor żółty w swoim ubiorze dostawał "uśmiechniętą byźkę" do zjedzenia. "Pamiętajcie bądźcie życzliwi i uśmiechnięci codziennie, a nie tylko od święta."


Walentynki

Walentynki to święto zakochanych i zaprzyjaźnionych. To ciekawy sposób na rozgrzanie serc w czasie zimy i wzmocnienie przyjaźni. Tego dnia ludzie wysyłają do bliskich "walentynkę"- wiersz, podziękowanie albo wyznanie miłosne. Niekiedy obdarzają się upominkami. Walentynki to szczególny dzień, na który warto starannie przygotowac coś wyjątkowego. Tak właśnie było w naszej szkole. Od samego rana wszystkim mocniej bily "serducha", gdyż z niecierpliwością czekali na walentynkową pocztę. Jeszcze cieplej robiło się wówczas, gdy przechodziło się obok walentynkowego "kącika", przyciągającego wzrok kolorami tego święta.W bibliotece odbyło się wiele konkursów i zabaw związanych z dniem zakochanych. Nagrodami były upominki w kształcie serc(upieczone przez p.Micudę)

"Każdej nocy siadam na progu mojej tęsknoty

Wypatrujac Cie w oddali mych myśli

i czekam na dzień, w którym bliskość obejmie Mnie Twymi dłońmi,
a spojrzenie powie jestem..."K.M

- to wiersz, który zdobył I miejsce w  Konkursie " Walentynkowy wiersz miłosny"

Konkurs adresowany był do wszystkich chętnych, którzy swoje myśli i odczucia umiejętnie przelewają na papier w pięknej formie literackiej.

 


17 luty

"Każdy kot to czarodziej,

w którego głowie,

dzieje się więcej, niż możemy sobie wyobrazić."

17 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Kota. Z tej okazji w bibliotece mogliście oglądać wystawkę książek o kotach i wziąć udziałw Konkursie-zabawie "Sławne koty. Z jakiej bajki uciekłem."

W konkursie brali udział nie tylko miłośnicy kotów, ale również znawcy bajek filmowych. Wszyscy dobrze się bawili.


21 luty

To Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiany w 1999r. przez UNESCO. Data ta związana jest z wydarzeniami, które miały miejsce tego dnia w 1952 roku we wschodnim Pakistanie, zginęło tam 5 studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego.

O tym dniu w naszej szkole informowały gazetki, wystawki na korytarzu szkolnym i w bibliotece "Czy znasz te słowniki? Czy potrafisz się nimi posługiwać?"

Uczniowie wysłuchali audycji i zmagali się zawiłościami języka polskiego biorąc udział Konkursie i quizach.

"A-nade wszystko szanuj mowe twą ojczystą.

Nie znać jęyka swego-hańbą oczywistą."

                                                                    F. K. Dmochowski

Proszę zapamiętajcie sobie te słowa i miejcie je w sercu.

26 luty

Dzień Polskiego Hymnu Narodowego

90 lat temu 26 II 1927r. " Mazurek Dąbrowskiego" został oficjalnie nazwany polskim hymnem narodowym.

Hymn to pieśń patriotyczna, powszechnie uznana za symbol państwa lub narodu. Jest wyrazem poczucia jedności narodowej i odrębności, przypomina o wspólnocie dziejów, opiewa ideały narodowe, bądź uczucia patriotyczne.

Wbibliotece mogliście oglądać wystawke książek związanych z historią powstania tej pieśni. Chciałabym, abyście zawsze byli dumni z hymnu i czeęsto go słuchali nie tylko podczas uroczystości państwowych, ale także w chwilach gdy polscy sportowcy stoją na najwyższym podium i otrzymują złote medale.

Pamiętajcie Każdy Polak powinien znać jego słowa i zachować szacunek, gdy go słyszy.

  21 marca

Pierwszy dzień wiosny to naprawdę niezwykły dzień. Tego dnia świętujemy również światowy Dzień Poezji. Święto to obchodzone jest od 1999r. Zostało ustanowione przez UNESCO. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Powtarzając za naszą noblistką Wisławą Szymborską: " Niektórzy lubią poezje" My równiez włączyliśmy się  obchody tego święta. Przypomnieliśmy sylwetki znajomych poetów tj. Tuwima, Brzechwy, Szymborskiej czy Osieckiej. Chętni uczniowe czytali swoje ulubione wiersze w tym dniu to słońce i poezja umilały nam czas.


27 marca


"Teatr jest po to,

żeby wszystko było inne niż dotąd

żeby iść do domu w zamyśleniu, w zachwycie"


                                                                                              J. Kulmowa


Od 55 lat każdej wiosny obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru.  27 marca, co roku rozsyłana jest wiadomość tłumaczona na ponad 20 języków, od wybitnego człowieka teatru zawierając jego przemyślenia na temat teatru i świadomej harmonii. Pierwszą taką wiadomość wysyłał w 1962 roki Jean Cocteay. Tego dnia odbywają się specjalne spotkania, sympozja, przedstawienie teatrralne itp. poświęcone znaczeniu i problemu teatrru. Tegoroczne orędzie napisała francuska aktorka Isabelle Huppert, która porrównała teatr do Feniksa ponieważ teatrr zawsze odradza się z popiołów. W bibliotece z tej okazji odbył się konkurs wiedzowy "Magia teatru" gdzie chętni uczniowe mogli sprawdzić swoją wiedzę.