Spis lektur

Jesteś tu: » Strona Główna » Dla ucznia » Spis lektur

LEKTURY OBOWIĄZKOWE DLA KLAS IV-VI


(znajomość tych lektur oraz lektur z klas VII i VIII w całości będzie wymagana na egzaminie ósmoklasisty od 2022r – obecna IV klasa)

  1. Jan Brzechwa „Akademia pana Kleksa”
  2. Janusz Christa „Kajko i Kokosz”, „Szkoła latania” (komiks)
  3. Rene Gościnny, Jean-Jacques Sempe „Mikołajek” (wybór opowiadań)
  4. Rafał Kosik „Felix, Net i Nika” oraz „Gang Niewidzialnych Ludzi”
  5. Ignacy Krasicki wybrane bajki
  6. Clive Staples Lewis „Opowieści z Narnii, Lew, Czarownica i stara szafa”
  7. Adam Mickiewicz „Powrót taty”, „Pani Twardowska”, „Pan Tadeusz”(fragmenty: opisy, obyczaje, polowanie i koncert Wojskiego)
  8. Ferenc Molnar „Chłopcy z Placu Broni”
  9. Bolesław Prus „Katarynka”
  10. Juliusz Słowacki „ W pamiętniku Zofii Bobrówny”
  11. John Ronald Reuel Tolkien „Hobbit, czyli tam i z powrotem”
  12. Henryk Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy”
  13. Józef Wybicki  „Mazurek Dąbrowskiego”

     

Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce

Biblia: stworzenie świata i człowieka oraz wybrane opowieści ewangeliczne, w tym o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych, o miłosiernym Samarytaninie

Wybrane podania i legendy polskie: w tym o Lechu, Piaście, o Kraku i o Wandzie

Wybrane baśnie polskie i europejskie w tym Charles Rerrault „Kopciuszek”, Aleksander Puszkin „Bajka o rybaku i złotej rybce”

 


LEKTURY OBOWIĄZKOWE DLA KLAS VII-VIII

( egzamin ósmoklasisty w latach 2019-2021)

  1. Charles Dickens „Opowieść wigilijna”
  2. Aleksander Fredro „Zemsta”
  3. Jan Kochanowski , wybór fraszek, pieśni i trenów w tym treny I, V, VII, VIII
  4. Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec”
  5. Ignacy Krasicki „Żona modna”
  6. Adam Mickiewicz „ Reduta Ordona”, „Śmierć Pułkownika”, „Świtezianka”, II część „Dziadów”, Wybrany utwór z cyklu „Sonety krymskie”, „Pan Tadeusz” (całość)
  7. Antoine de Saint – Exupery  „Mały Książę”
  8. Henryk Sienkiewicz „Qvo vadis” , „Latarnik”
  9. Juliusz Słowacki „Balladyna”
  10. Stefan Żeromski „Syzyfowe prace”
  11. Sławomir Mrożek „Artysta”
  12. Melchior Wańkowicz „Ziele na kraterze” (fragmenty), „Tędy i owędy” (wybrany reportaż)