Szkoła Podstawowa im. Józefa Lompy w Starczy

To się działo w roku szkolnym 2015/2016

 

CZERWIEC W BIBLIOTECE

 


 

 Czerwiec to ulubiony miesiąc każdego dziecka, bo obchodzicie swoje święto i już za chwilę będziecie witać upragnione i zasłużone wakacje.

 


 


 

 

Z okazji Dnia Dziecka odbył się Konkurs „Historia powstania zabawek – z jakiego kraju pochodzę”. Pytania o zabawki okazały się trudne i pokazały, że bawicie się lalkami, konikami, samochodzikami, ale nie wiecie w jakim kraju zostały wymyślone. Pamiętajcie – uczymy się również przez zabawę. Lepiej radziły sobie dzieci z „Wakacyjnymi zagadkami”, które wprowadziły je w letni, wakacyjny nastrój.

 


 

 

 


 

 

 

10 czerwca 2016 r. rozpoczęły się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej we Francji. To czas dla miłośników piłki i kibiców polskiej drużyny. Dla nich właśnie odbył się Quiz „Pokaż, że jesteś futbolowym  ekspertem”. Swoją wiedzą popisywali się głównie chłopcy, którzy chcieli zdobyć kubek z podobizną Lewandowskiego czy gadżety kibica. Zabawa była udana. Teraz wszyscy będziemy trzymać kciuki za naszą drużynę. Korzystając z okazji życzę Wam cudownych, słonecznych i bezpiecznych wakacji. Oczywiście nie zapomnijcie zabrać ze sobą książki na wakacje.

 


 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 


 

MAJ W BIBLIOTECE

 


 


 

"BAJU, BAJU Z KSIĄŻKĄ W MAJU"

 


 

Maj to miesiąc poświęcony bibliotekom i propagowaniu czytelnictwa szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Głównym akcentem tegorocznych obchodów był konkurs wiedzowy:" Co wiem o historii powstania książki i biblioteki". Uczestnicy odpowiadali na pytania: jak zbudowana jest książka, kto wymyślił pismo, co to jest biblioteka czy ekslibris?

 

Odbył się konkurs literacko - językowy związany z książką. Zadania konkursowe polegały między innymi na podaniu polskiego tytułu książki, nazwiska autora itp. Nagrodzenie zostali wszyscy uczestnicy konkursu.

 

8-15 maja to Ogólnopolski Tydzień Bibliotek z tej okazji uczniów odwiedziła pani Lidia Werecka kierownik Biblioteki Gminnej, która opowiadała jak funkcjonuje ta biblioteka, jaki ma księgozbiór i oczywiście zachecała dokorzystania z jej zbiorów.

 

Na zajęciach z wychowawcami uczniowie rozmawiali o swoich domowych biblioteczkach, ulubionych książkach, pracy bibliotekarza i roli bibliotek w życiu środowiska. Pamietajmy

 

"Nie trzeba wielkich mieć bibliotek,

 

by przyjacielem książki zostać"

 


 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


 

 


 


 

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

 


 

 

22 kwietnia w ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich uczniowie wysłuchali audycji pt.: „Książka – mój przyjaciel”. Przybliżyła ona nam skąd się wzięły obchody tego święta, co to jest książka i jaka jest jej rola w życiu człowieka. Odbył się również konkurs plastyczny „Moja ulubiona książka” oraz konkurs recytatorski „Pośmiejmy się sami z siebie: wiersze – o nas – dla nas” przeznaczony dla uczniów klas I-III.

 

 

 

 

 

 


 


 

 

 

Celem konkursu było:

 

 

 

 • Zainteresowanie uczniów poezją
 • Rozbudzenie wrażliwości na piękno słowa
 • Uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze

 

 

 

Dzieci przełamując barierę nieśmiałości stanęły na wysokości zadania. Wspaniale recytowały wiersze podkreślając ich wymowność ruchem i mimiką. Dowcipnie prezentowane wiersze miały ogromny wpływ na atmosferę konkursu. Jury miało ogromny problem, aby wyłonić najlepszych recytatorów. Po długiej naradzie zdecydowano:

 

 

 

I miejsce – Julia Grzybek (klasa 2 a)

 

 

 

II miejsce – Aleksandra Urbaniak (klasa 1 b)

 

 

 

III miejsce – Joanna Miodek (klasa 2 a)

 

 

 

IV miejsce – Natalia Krawczyk (klasa 2 b)

 

 

 

V miejsce – Julian Nowak (klasa 1 a)

 

 

 

VI miejsce – Julia Grzyb (klasa 2 b)

 

 

 

Każdy uczestnik otrzymał dyplom i czekoladę, a zwycięzcy dostali piękne nagrody książkowe – oczywiście poezja dla dzieci. Organizatorem Konkursu była biblioteka przy dużej pomocy p. Agaty Wójcik i p. Katarzyny Huras.

 


 

 

 

 

 

 


 

 

 

 


 

 

 

 

WIELKANOC

 


 

Jak co roku przed Świętami Wielkanocnymi w bibliotece szkolnej odbył się Konkurs wiedzowy "Polskie tradycje Świąt Wielkanocnych". Konkurs podzielony był na dwie kategorie wiekowe; uczniowie klas I-III odpowiadali na "Wielkanocne i wiosenne zagadki", a starsi na pytania dotyczące polskich tradycji świątecznych. Pytania nie były łatwe, ale dzieci "dały radę".  Nagrodami były świąteczne ozdoby i słodycze.

 


 

 


 

 

 

 


 


 

 


 

 


 

Korzystając z okazji życzę Wam i Waszym rodzinom

 

Zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt Wielkiej Nocy,

 

Spędzonych w rodzinnym gronie,

 

pachących wiosną i budzącą się do życia przyrodą.

 


 

Danuta Micuda

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

PASOWANIE NA "RYCERZA KSIĄŻKI"

 

W dniach 4-7 marca w naszej bibliotece odbyła się uroczystość pasowania uczniów klas I na "Rycerza Książki", umożliwiająca tym samym najmłodszym samodzielne czytanie i dostęp do książek.

 

Przed przyjęciem w poczet czytelników dzieci przeszły próbę głosu mądrości i sprawności; poznały bibliotekę i zasady w niej obowiązujące, wysłuchały prośb Książki.

 

Poradziły sobie znakomicie!

 

Następnie złożyły uroczyste ślubowanie i zostały pasowane na " Rycerza Książki". Każde z nich otrzymało piękną zakładkę do książki, lizaka oraz " List bibliotekarza skierowany do rodziców", a cała klasa pamiątkowy dyplom. Uroczystość pasowania na czytelnika wpisana jest na stałe w tradycję naszej szkoły.

 

 


 

 


 

 


 

 

 

 


 


 

 


 

WALENTYNKI

 


 

Z okazji Walentynek w bibliotece szkolnej 12 lutego odbyła się impreza walentynkowa. Już od samego rana można było bawić się i kosztować pysznych piernikowych serduszek. Rozwieszone walentynkowe dekoracje stworzyły romantyczny nastrój. Tego dnia uczniowie bardzo chętnie odwiedzali bibliotekę by brać udział w różnych konkursach i zabawach. Młodsi uczestnicy odpowiadali na pytania: "Co kochał najbardziej Kubuś Puchatek?", "Jak miała na imię żona Shreka?"itp. Starsi rozpoznawali tytuły wierszy o tematyce miłosnej, łączyli ze sobą słynne pary literackie i filmowe. Nagrodami były słodkie niespodzianki, pluszowe serduszka i wiele innych. Impreza cieszyła się dużym powodzeniem tych małych i dużych, co oznacza, że każdy z nas "chce kochać i być kochanym".

 

Zapraszamy za rok...

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Przygoda z baśniami Andersena"

 


 

Dnia 11 lutego 2016 roku w klasie IV odbył się konkurs pt. "Świat baśni Andersena". Jego celem było: 

 

 • mobilizowanie uczniów do czytania;
 • pogłębianie ich ciekawości czytelniczej;
 • rozbudzanie zainteresowań literaturą dla dzieci;
 • sprawdzenie stopnia znajomości biografii H.Ch. Andersena;
 • aktywizowanie uczniów poprzez udział w konkursach;
 • rozwijanie fantazji i twórczej wyobraźni;
 • rozwijanie wrażliwości.

 


 

Baśnie wywierają pozytywny wpływ na kształtowanie osobowości. Rozwijają wyobraźnię, dają poczucie bezpieczeństwa, wdrażają do przestrzegania zasad i norm społecznych. Ponadto uczą odróżniania dobra od zła i rozwijają u dzieci potrzebę stania się lepszym człowiekiem. Konkurs adresowany był do uczniów klas czwartych. Ośmioro uczesników wyłonionych na drodze wewnętrznych eliminacji (test) musiało wykazać się znajomością treści wybranych przez organizatora baśni Andersena, ważniejszych faktów z życia autora. Podczas wszystkich konkurencji - m.in. odpowiedzi na pytania, zgadywanki, kojarzenie postaci z baśni oraz ilustracji, układanie puzzli itp - czwartoklasiści z zapałem i zainteresowaniem wykonywali poszczególne zadania...

 

 

 

"Przygoda z baśniami" przebiegałą w miłej i serdecznej atmosferze, uczniowie wykazali się dużą znajomością tematu.

 


 

Laureatami konkursu zostali:

 

I - Piotr Zając

 

II - Zuzanna Wywiał

 

III - Joanna Szyja

 


 

Wyróżnienia otrzymali:

 

Aleksandra Kosiak

 

Paulina Migdał

 

Milena Zych

 


 

Wszyscy uczniowie uczestniczący w konkursie bez względu na zajęte miejsca otrzymali gratulacje oraz wspaniałe nagrody w postaci książek, dyplomów i słodką niespodziankę. Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


 

 


 

Podsumowanie Naszych Czytelniczych Osiągnięć!

 


 

Koniec semestru to czas podsumowań waszych sukcesów i osiągnięć tych małych i tych dużych. Postanowiłam również podzielić się z Wami informacją o tym jak czytacie, bo "czytanie to klucz do wiedzy i sukcesu", kto czyta jest trendy (na czasie). Przeczytaliście średnio 9,0 książek na czytelnika, a jak wygląda to w poszczególnych klasach popatrzcie:

 

 

 • klasa II a - 10,4
 • klasa II b - 10,0

 • klasa III - 4,3
 • klasa IV - 4,7
 • klasa V a - 4,4
 • klasa V b - 15,6
 • klasa VI - 14,6

 


 

Najlepsi z Was:

 

 • II a : Vanessa Jędrasiak (35), Adam Płaszczymąka (31)
 • II b : Nicola Stolarczyk (33), Dominik Frania (24)
 • III : Marcin Tyrała(27)
 • IV : Wioletta Jędrasiak (13)
 • V a : Nicola Heryk (18)
 • V b : Natalia Szota (23), Marta Burkiet (20), Zuzanna Pijet (20)
 • VI : Michał Zemła (90), Weronika Jędrasiak (21)

 


 

Tak trzymać!

 

Wszystkich pozostałych zapraszam.

 

Czytanie nie boli!

 

Mogą poświadczyć to trzy siostry, które kochają czytać i są najlepsze w swoich klasach.

 


 

 

 

 


 


 

TE LAURKI PEŁNE KWIATKÓW SĄ DLA WSZYSTKICH BABĆ I DZIADKÓW

 


 

W dniu 22 stycznia uczniowie klasy III wzięli udział w konkursie czytelniczym zorganizowanym przez Panią Danutę Micudę. Tematem czytanych wierszy byli oczywiście Babcie i Dziadkowie. Spośród jedenastu uczestników jury wyłoniło tych, którzy czytali z odpowiednią intonacją, płynnością i wyrazistością:

 

I - Marcin Tyrała

 

II - Patrycja Kołodziejczyk, Mateusz Klecha

 

III - Ania Huras, Bartek Warta

 

Nagroda Publiczności - Miłosz Grzyb

 

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy udziału w konkursie oraz "małe co nieco".

 


 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Witam was bardzo serdecznie w Nowym 2016 roku. Życzę sykcesów w nauce i przyjemności z czytania książek. Rok 2016 został ogłoszony rokiem pierwszego polskiego noblisty w dziedzinie literatury (170 rocznica urodzin i 100 rocznica śmierci) Henryka Sienkiewicza oraz światowym rokiem najsłynniejszego autora dramatów (37 sztuk) Williama Szekspira (400 lecie śmierci). Z tej okazji wile bedzie się działo także w naszej szkolnej bibliotece. Zapraszam do śledzenia informacji.

 


 

Rok ten to również Rok Jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski, Rok Feliksa Nowowiejskiego
(w 70 rocznicę śmierci) oraz Rok Cichociemnych.

 


 

Najważniejszymi wydarzeniami sportowymi będą:

 

XV Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2016

 

XXXI Letnie Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro

 


 

Po raz drugi ruszyła internetowa akcja "Przeczytam 52 książki w roku". Celem tej akcji jest promowanie czytelnictwa i poszerzanie horyzontów. Regularna lektura to przede wszystkim sposób na rozwój intelektualny i praca nad wyobraźnią.

 

Więcej informacji na tablicy informacyjnej biblioteki.

 


 

Przypominamy również, że 21, 22 stycznia to święto naszych kochanych dziadków - nie zapomnijcie o życzeniach