Szkoła Podstawowa im. Józefa Lompy w Starczy

To się działo w roku szkolnym 2016/2017

CZERWIEC W BIBLIOTECE


"WIERSZ DLA MAMY I TATY"


 

1 czerwca odbył się Konkurs recytatorski dla klas II-III pt. „Wierz dla Mamy i Taty” . Celem konkursu było: rozwijanie zainteresowań kulturą, tradycją, językiem ojczystym; tworzenie uczniom możliwości doskonalenia własnych umiejętności twórczych; promocja twórczości poetyckiej dzieci; poszukiwanie inspiracji; rozwijanie więzi rodzinnych, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowych relacji opartych na miłości i szacunku. Na podium uplasowali się:

 

I miejsce – Julia Świder

 

II miejsce – Julia Grzybek

 

III miejsce – Mikołaj Ziora

 

Nagrodami były książki, dyplomy oraz słodkie niespodzianki. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy.


MAJ W BIBLIOTECE 


Tydzień Bibliotek


Hasłem Tygodnia Bibliotek 2017 jest „Biblioteka. Oczywiście!”


Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje , w dniach 8-15 maja, Ogólnopolski Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Nasza szkoła również włącza się w obchody tego święta. Na korytarzu i w bibliotece można zobaczyć wystawki pt. „Biblioteka Świata” , dla chętnych uczniów w piątek 12 maja odbył się Konkurs „Co wiem o bibliotece”

Z kolei uczniowie klas młodszych udali się z wizytą do Gminnej Biblioteki Publicznej. Tam Pani Lidia Werecka przygotowała dla milusińskich ciekawą legendę o powstaniu Wisły oraz słodką niespodziankę. Dzieci mogły zobaczyć jak wygląda największa książka w zbiorach Biblioteki Publicznej – była to „ Księga Polski”. Po wysłuchaniu legendy goście biblioteki chętnie rozmawiali o tym, czego się dowiedzieli oraz o tym, co daje nam czytanie i dlaczego powinniśmy częściej wypożyczać książki. Niektórzy pochwalili się tytułami, które mają w swoich domowych biblioteczkach.

 


Kwiecień w BIBLIOTECE


Wielkanoc

 
Marzec w BIBLIOTECE

 

Międzynarodowy Dzień Teatru

 

 

 

„Teatr jest po to

 

żeby wszystko było inne niż dotąd.

 

Żeby iść do domu w zamyśleniu, w zachwycie”

 

                                                J. Kulmowa

 

Od 55 lat każdej wiosny obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru. 27 marca, co roku rozsyłana jest wiadomość tłumaczona na ponad 20 języków, od wybitnego człowieka teatru zawierającego jego przemyślenia na temat teatru. Tegoroczne orędzie napisała francuska aktorka Isabella Huppert. W bibliotece z tej okazji odbył się konkurs wiedzowy „Magia teatru”, gdzie chętni uczniowie klas IV-VI sprawdzali swoją wiedzę.


 


Światowy Dzień Poezji


 

21 marca to naprawdę niezwykły dzień. Wszyscy wiedzą, że obchodzimy Pierwszy Dzień Wiosny, ale tego dnia świętujemy również Światowy Dzień Poezji. Święto to obchodzone jest przez UNESCO. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.

 

Powtarzając za naszą noblistką Wisławą Szymborską
„Niektórzy lubią poezję…”.

My również włączyliśmy się w obchody tego święta. Przypomnieliśmy sylwetki znanych poetów np. Tuwima, Brzechwy, Szymborskiej, Osieckiej. Chętni uczniowie czytali swoje ulubione wiersze. W tym dniu to słońce i poezja umiliły nam czas. 

 


Dzień Patrona


 

19 marca obchodziliśmy imieniny patrona naszej szkoły: Józefa Lompy. Z tej okazji aby przybliżyć i przypomnieć sylwetkę patrona 17 marca odbył się konkurs wiedzowy „Co wiem o patronie – Józefie Lompie” przeznaczony dla uczniów klas IV-VI. Największą wiedzą wykazali się uczeń klasy V – Paweł Zając, który zajął I miejsce, na drugim miejscu uplasowała się uczennica klasy VI b – Marta Burkiet, a na trzecim Hanna Głowacz – uczennica klasy VI a.

 

Gratulacje!Dzień Kobiet


8 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kobiet – z tej okazji odbył się konkurs – zabawa pt. „Mężczyzno-co Ty wiesz o Kobietach”. Panowie musieli zmierzyć się z bardzo trudnymi i zaskakującymi pytaniami np. „Co to jest zalotka?”, „Długość midi to długość do…” itp. Było wesoło i śmiesznie . Panowie stwierdzili, że nie łatwo być kobietą.

 

 


"Wielka Liga Czytelników"


7 marca to bardzo ważny dzień – odbyły się eliminacje do półfinału „Wielki9ej Ligi Czytelników”. Test pisało siedmioro uczniów z klas IV-VI oraz jedenaścioro z klas II-III. Do półfinału wojewódzkiego przechodzą tylko po troje zawodników na obydwu poziomach.

 

W kategorii klas II – III naszą szkołę w Katowicach reprezentować będą :
Magdalena Nowak (klasa II c), Ksenia Gasiak (klasa II b), Urbaniak Aleksandra (klasa II b).

 

W kategorii klas IV-VI: Muś Paulina (klasa V), Górski Michał (klasa V), Głowacz Hanna (klasa VI).

 

Gratulacje!

 

 


3 marca - Międzynarodowy Dzień Pisarzy


Międzynarodowy Dzień Pisarzy – został ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club – Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy. Jego celem jest promowanie przyjaźni i intelektualnej współpracy pomiędzy pisarzami oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie. Założycielem polskiego PEN Club był Stefan Żeromski. Pisarz to osoba tworząca dzieła literackie: wiersze, prozę, sztuki teatralne, scenariusze filmowe. Aktualnie w naszym kraju pisarza jest oficjalnie zarejestrowanym zawodem. Nieco inaczej rozumiano ten termin w danej Polsce, „pisarz” był urzędnikiem w sądzie lub administracji – zwano go także sekretarzem lub notariuszem. W naszej szkole o tym dniu informowała gazetka przed biblioteką.
Na zajęciach z wychowawcami uczniowie rozmawiali o swoich ulubionych pisarzach i poetach oraz tworzyli listę zakupu książek do biblioteki.

„Jeśli nowości to jakie?” – jaka książka Twoim zdaniem, powinna w roku szkolnym 2016/2017 znaleźć się na półce naszej biblioteki. Podaj tytuł i autora. 


LUTY W BIBLIOTECE


„Znam lekturę – Zaczarowana zagroda”


Konkurs „Znam lekturę – Zaczarowana zagroda” – został przeprowadzony w trzech klasach drugich po przeczytaniu i omówieniu książki na lekcjach. Dzieci samodzielnie czytały polecenia i zaznaczały odpowiedzi. Ranking klas wygrała klasa 2 a – gdzie 12 osób uzyskało maksymalną liczbę punktów. Nagrodami dla wszystkich były słodycze oraz „Z” wpisana przez wychowawcę z edukacji polonistycznej.

 Dzień Polskiego Hymnu Narodowego

 

26 lutego odbył się Dzień Polskiego Hymnu Narodowego. 90 lat temu 26 lutego 1927 r. „Mazurek Dąbrowskiego” został oficjalnie nazwany polskim hymnem narodowym.

 

Hymn to pieśń patriotyczna, powszechnie uznana za symbol państwa lub narodu. Jest wyrazem poczucia jedności narodowej i odrębności, przypomina o wspólnocie dziejów, opiewa ideały narodowe, bądź uczucia patriotyczne.

 

W bibliotece mogliście oglądać wystawkę książek związanych z historią powstania tej powieści. Chciałabym, abyście zawsze byli dumni z hymnu i często go słuchali nie tylko podczas uroczystości państwowych, ale także w chwilach gdy polscy sportowcy stoją na najwyższym stopniu podium i otrzymują złote medale. Pamiętajcie, każdy Polak powinien znać jego słowa i zachować szacunek, gdy go słyszy.


 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

 

 

21 luty to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiony w 1999 roku przez UNESCO. Data ta związana jest z wydarzeniami, które miały miejsce tego dnia w 1952 roku we wschodnim Pakistanie. Zginęło tam 5 studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego. O tym dniu w naszej szkole informowały gazetki, wystawki na korytarzu szkolnym i w bibliotece „Czy znasz te słowniki? Czy potrafisz się nimi posługiwać?”. Uczniowie wysłuchali audycji i zmagali się z zawiłościami języka polskiego biorąc udział w konkursach i quizach.


„A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą,

nie znać języka swego – hańbą oczywistą.”

 

F.K.Dmochowski

 

Proszę zapamiętajcie sobie te słowa i weście do serca.


 

 Światowy Dzień Kota

 

„Każdy Kot to Czarodziej, w którego głowie

dzieje się więcej, niż możemy sobie wyobrazić”

 

 17 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Kota, z tej okazji w bibliotece mogliśmy oglądać wystawkę książek o kotach i wziąć udział w Konkursowej zabawie „ sławne koty, z jakiej bajki uciekłem”

 

W konkursie brali udział nie tylko miłośnicy kotów, ale również znawcy bajek filmowych. Wszyscy dobrze się bawili.
Walentynki

 

Dzień świętego Walentego

 

To dzień dobry dla każdego!

 

W tym dniu wszyscy to wyznają,

 

Że chcą kochać i kochają! 

 

Walentynki to święto zakochanych i zaprzyjaźnionych. To ciekawy sposób na rozgrzanie serc w czasie zimy i wzmocnienie przyjaźni. Tego dnia ludzie wysyłająco bliskich „walentynkę” – wiersz, podziękowanie albo wyznanie miłosne. Niekiedy obdarzają się upominkami. Walentynki to szczególny dzień, na który warto starannie przygotować coś wyjątkowego. Tak właśnie było w naszej szkole. Od samego rana wszystkim mocniej biły „serducha”, gdyż z niecierpliwością czekali na walentynkową pocztę. Jeszcze cieplej robiło się wówczas, gdy przechodziło się obok walentynkowego „kącika”, przyciągającego wzrok kolorami tego święta. W bibliotece odbyło się wiele konkursów i zabaw związanych z dniem zakochanych. Nagrodami były upominki w kształcie serc (upieczone przez P.Micudę). Dzisiejszy dzień był bardzo ekscytujący, pełny wrażeń, zabawny i oczywiście pełny miłości, gdzie smutek prawie nie gościł w sercach uczniów za to miłość w dużym stopniu ogarnęła prawie wszystkich… no właśnie… prawie. Nie można przecież zapomnieć o tych co dzisiaj nie dostali tego na co czekali. Podsumowując: święto 14 lutego było ekscytujące i pełne romantycznej atmosfery jednak jak w każdej regule są wyjątki tak i tutaj pozostali ci, którzy pomimo ciepła tego święta są smutni.  
 

Walentynki z Biblioteką

 

W tym wyjątkowym dniu – pełnym uśmiechu, czułości, miłych snów – klasę drugą c odwiedziła P. Danuta Micuda z walentynkową niespodzianką. Pani Danusia zabrała dzieci w świat miłego opowiadania pt. „Kocha, lubi, szanuje… czyli jeszcze o uczuciach”. W pewien magiczny sposób sprawiła, że każde dziecko z klasy 2c powiedziało coś miłego swojej koleżance lub koledze. Dzieci swobodnie mogły się wypowiadać czym dla nich jest miłość i jak można ją okazać. Nie zabrakło oczywiście rysunków osób, które kochają, każdy wykonał swoją tzw. „Rodzinną pajęczynę miłości”. Zwieńczeniem wizyty było małe co nieco – walentynkowe żelki i serduszkowe ciasteczka. Uczniowie klasy 2c podziękowali za miłą niespodziankę i uśmiechem odprowadzili Panią Danusię – mając nadzieję, że znów do nich zawita.

 

 

STYCZEŃ W BIBLIOTECE

 

11 stycznia 2017 roku odbyło się spotkanie dla klasy III a pt. „Zima – Śnieżna Pani”. Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość wykazania się wiadomościami i umiejętnościami związanymi z tematyką zimową. Były przysłowia, zagadki, pytania. Dzieci wspólnie układały zimowy alfabet i rozwiązywały rebusy. Zobaczyły również wystawkę książek o tematyce zimowej. Na zakończenie częstowały się „ciepłymi lodami”.

 

Korzystając z okazji życzę Wam mroźnych i śnieżnych ferii. Korzystajcie z uroków zimy, ale rozsądnie i bezpiecznie. Po feriach zapraszam do udziału w konkursach „zimowe kłopoty” i „konkurs na wiersz o miłości”

 

 

 


Grudzień - to wyjątkowy miesiąc w roku, to czas oczekiwań i przygotowań na najpiękniejsze święta - Boże Narodzenie. Już 6 grudnia mamy okazję "czynić co nam każe Miłość, najwieksza cnota" czyli obdarowywanie innych prezentami. Jak co roku odbyły się Mikołajki czyli Konkursy, zagadki dotyczące postaci Świetego Mikołaja.
Świeta zawsze budzą w człowieku nadzieję, a wraz z nią wiele dobra i życzliwości.


Niech magiczna moc Wigilijnego Wieczoru przyniesie Wam spokój i radość.
Niech każda chwila Świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknym,
a Nowy Rok obdarowuje Was pomyślnością i szczęściem.


 

 

 

 

 


"Światowy Dzień Pluszowego Misia"


Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia odbył się Konkurs wiedzowy "Miś jest dobry na wszystko". Dzieciaki z klas II i III odpowiadały na pytania związane z historią pluszowego misia, wymieniały "sławne misie" i wyjaśniały dlaczego kochamy pluszowe misie...
Czwartoklasiści popisywali się wiedzą z życia niedźwiedzi. np. Co to jest gawra? Co jedzą niedźwiedzie? Każdy uczestnik otrzymał nagrodę w postaci słodyczy. Spotkanie z uczestnikami konkursu przebiegło w radosnej i przyjaznej atmosferze oraz można z pewnością stwierdzić, że był "misiowo udany".

Na szkolnych korytarzach można było również zobaczyć przechadzające się pluszowe misie wraz ze swoimi opiekunami. Uczniowie klas II i III zabrali w tym dniu swoje ulubione misie pluszowe. 

 

 


„Światowy Dzień Życzliwości”


 

21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. A Ty, jak go obchodzisz? – Wystarczy tylko uśmiechnąć się do drugiej osoby, nic więcej.

Z okazji „Dnia Życzliwości” została przygotowana gazetka, na której zaprezentowano cytaty, hasła i krótkie teksty dotyczące życzliwości, przyjaźni i miłości takie jak: „Życzliwość jest pragnieniem szczęścia drugich”. Odbyła się audycja radiowa, w której przybliżyliśmy historię powstania tego święta. 


Święto Niepodległości

 

11 listopada obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji odbył się Konkurs „Co wiem o Polsce” w którym każdy mógł sprawdzić swoją wiedzę na temat swojej ojczyzny, jej historii, wydarzeń z dziedziny kultury i sportu, a także przypomnieli sobie sylwetki „wielkich Polaków”. Nagrodami były „polskie smakołyki”. 

 


Dzień postaci z bajek

 

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na świecie 5 listopada. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby powspominać sobie naszych ulubionych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bawią, uczą pomagają poznać prawdę o świecie i życiu. Oswajają dziecięce lęki. W tym dniu uczniowie klasy III zobaczyli piękną prezentację pt. „Bajkowe postacie” i brali udział w konkursie na ich temat. Dzieciaki z klasy III kojarzyły rekwizyty z bajkowymi postaciami, a wszyscy uczniowie wybrali swoją ulubioną bajkową postać, którą został Kubuś Puchatek. 


Październik w bibliotece to wyjątkowy miesiąc, ponieważ jest to Międzynarodowy Miesięc Bibliotek Szkolnych. Święto to zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa i ma na celu zwrócenie uwagi na rolę bibliotek w życiu szkoły, naukę i rozwijanie zainteresowań czytelniczych . Tegoroczne święto przebiegało pod hasłem "Książka to dopiero początek". Jak co roku w naszej bibliotece wiele się działo: Konkursy, Kiermasz taniej książki oraz inne niespodzianki.

28 października odbył się Konkurs wiedzowy „ Co wiesz o Halloween”. Dzieci sprawdzały wiedzę na temat „strasznego święta”. Nagrodami były „straszne słodycze”. Zabawa była super.

Dziękujemy pani Agacie Ratynie za pomoc.
Zakończyły się także konkursy „Polska w legendach” dla klasy III. Nagrodę zdobyła Wiktoria Godula z klasy III b. Dobiegł końca również konkurs planszowy dla klasy II „Jesienne wiersze i zagadki”. Nagrody otrzymali uczniowie klasy IIc : Kacper Konefał i Kacper Wodyński.


Przez cały miesiąc w bibliotece trwał kiermasz taniej książki. Uczniowie i nauczyciele za przysłowiowy grosz mogli kupić wartościowe pozycje i w ten sposób wzbogacić szkolną bibliotekę.

 

 

 

 

 

 

14, 17 października - URODZINY KUBUSIA PUCHATKA


 

14 października obchodziliśmy 90 urodziny Kubusia Puchatka i jak przystało na ten szacowny wiek jubilata były to bardzo huczne urodziny. O urodzinach „niedźwiadka o bardzo małym rozumku” informowały gazetki ścienne oraz najbardziej znane powiedzonka misia, które pojawiły się na drzwiach każdej klasy. Urodziny rozpoczęliśmy zapraszając uczniów klasy II a na „Herbatkę u Kubusia Puchatka”. Dzieci zobaczyły piękną prezentację o powstaniu książki. Były zagadki, konkursy i wspólne zdjęcia.

17 października w świetlicy szkolnej odbyło się wielkie przyjęcie urodzinowe, na które zjawili się wszyscy miłośnicy Kubusia. Były konkursy, zabawy i „małe co nieco”. Na tę okoliczność świetlica szkolna zamieniła się w pięknie udekorowaną salę przyjęć, gdzie honorowe miejsce zajmował solenizant.

Sympatycznemu Misiowi życzymy wszystkiego naj…. naj.

Przyjęcie urodzinowe przygotowała p. Danuta Micuda i p. Ewa Lisek przy olbrzymiej pomocy p. Katarzyny Huras.

Dziękujemy!

 

 


 

10 października - „ Czytajmy dzieciom – starsi – młodszym” – spotkanie gimnazjalistów z uczniami klasy II szkoły podstawowej.