Szkoła Podstawowa im. Józefa Lompy w Starczy

To się działo w roku szkolnym 2017/2018

MAJ W BIBLIOTECE


 

 

 

Od 8-15 maja trwał Tydzień Biblioteki, pod hasłem "(DO)WOLNOŚĆn CZYTANIA". W dosłownym znaczeniu słowa "dowolność" oraz w sensie ukrytym, rozumiemy jako będące zalezne, wyłączne

 od własnej woli, nieskrepowane nakazami, przepisami, swobodne, wolne czytanie, nieograniczony dostęp do książki w różnym formacie, a co za tym idzie również do biblioteki. (DO)WOLNOŚĆ

CZYTANIA pozwala nam rozwijać się umysłowo, kulturalnie, poznawac różne poglądy, mieć nieograniczone możliwości.

Hasło nawiązuje także do 100-lecia obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości - wszak czytanie było ważnym elementem zachowania tożsamości, historii, tradycji i kultury narodu.

Z tej okazji uczniowie klas I i III brali udział w zajęciach czytelniczych w Bibliotece Gminnej, gdzie zapoznali się z zasadami jej funkcjonowania i księgozbiorem.

 

8 maja to święto wszystkich bibliotek i bibliotekarzy w Polsce. W tym dniu na zajęciach z dziećmi pytałam czy wiedzą na czym polega praca biblioteki, czy chcieli by zostać bibliotekarzem. Uczniowie byli zdziwieni, że bibliotekarz ma tyle pracy,a z rozmowy wynikała, że jest mało chętnych do tego zawodu.

 

Odbył się również "Konkurs wiedzy o książce i bibliotece". Dzieci popisywały się wiedzą na temat książek i naszej szkolnej biblioteki, nagrodami były słodycze.I tak wielkimi krokami zbliżamy się do końca roku szkolnego. Jeszcze tylko zakup książek na nagrody, ostatnie podsumowanie i koniec.


Z tej okazji życzę wam samych 5 na świadectwie, bezpiecznych i słonecznych wakacji z książką pod ręką.


Czekam na Was we wrześniu. ;)

 

 

 

 


KWIECIEŃ W BIBLIOTECE


2 Kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ksiazki dla Dzieci - ta data to nie przypadek. W tym dniu urodził się H.Ch.Andersen - twórca najpiękniejszych baśni dla dzieci. Z tej okazji zaprosiłam klasy IV do rywalizacji (w pozytywnym zanzceniu) w Konkursie wiedzowym "Świat baśni Andersena". Celem Konkursu było zdobywanie wiedzy poprzez zabawę budzenie motywacji do czytania.

I miejsce zdobyła Godula W. kl IV b

II miejsce Krawczyk N. kl IV b

III miejsce Stolarczyk N. kl IV b i Zych D. kl IVa

IV miejsce Huras M. IV a

Nagrodami były książki  i dyplomy. 

 

 

12 kwiecień to najsłodszy dzień w naszej szkole - ponieważ tego dnia odbywał sie Dzień Czekolady. Z tej okazji przygotowaliśmy gazetkę tematyczną oraz odbył się słodki konkurs wiedzowy: " Co wiem o czekoladzie". Nagrodami były oczywiście czekoladki i ciasto czekoladowe upieczone na tę okazję przez p. Micudę.

 

23 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Ksiażki i Praw Autorskich. Uczniowie wysłuchali pięknej audycji i brali udział w Konkursach "Moje lektury" - konkurs dla kl IV-VII oraz konkursie plastycznym dla kl I-III "Ilustracja do ulubionej książki".

Nagrody zdobyły: Ziora N. kl I b

Sikorski M. kl I b

Wroczyńska J. kl I b

Jędrzejewska J. I b

 

 

MARZEC W BIBLIOTECE 

 

8 Marca - Dzień Kobiet z Bibliotece

To święto wszystkich Kobiet, tych małych i tych dużych. Z tej okazji zaprośliśmy chłopaków do udziału w konkursie "Ach te kobiety". Panowie musieli zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi mody i urody kobiet.
Było wiele śmiechu i radości. Bawiliśmy się super!


 

 

3 Marca - Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek

Z tej okazji uczniowie brali udział w konkursie planszowym "Zgadnij kto to" - polscy pisarze i poeci w karykaturze E. Lipińskiego.

 

 

 21.03.2018 to nie tylko Dzień Wagarowicza równiez Światowy Dzień Poezji.

Przygotowaliśmy audycję, która przypomniała nam co to za święto i jakie są jego cele. Odbył się równiez konkurs poezji śpiewanej,

który polegał na podaniu tytułu, autora, wykonawcy znanego wiersza. Najlepiej poradzili sobie uczniowie kl VIIa.


27.03.2018 Międzynarodowy Dzień Teatru

Co to jest teatr? zapytaliśmy uczniów w konkursie planszowym. Odpowiedzi były różne. Nam najbardziej podobały się dwa zdania: "Teatr to magia", "Teatr to aktorzy, scena, przedstawienie".


28.03.2018 "Tradycje i zwyczajeświąt Wielkanocnych"

Wraz z zyczeniami świątecznymi w bibliotece uczniowie mogli brać udział w konkursie "Tradycje i zwyczaje świąt Wielkanocnych". Sprawdzali oni swoją wiedzę na temat polskich zwyczajów i tradycji. Okazało się, że co roku biorą czynny udział w świętowaniu, ale nie widzą czego na świątecznym stole nie może zabraknąć, czyli baby i dziada (mazurek). Nagrodami w tym wiosenno - świątecznym  konkursie były gadzety i słodycze związane z Wielkanoca.
LUTY W BIBLIOTECE


 

Pasowanie na Rycerza Książki


26 i 27 lutego odbyła się uroczystość pasowania klas pierwszych na czytelników. Dzieci zapoznały się z pomieszczeniem biblioteki, zasadami korzystania ze zbiorów, regulaminem udostępnienia księgozbioru, a przede wszystkim wypożyczyli pierwszy raz książkę. Na koniec złożyli uroczystą przyrzeczenie. Na pamiątkę otrzymali dyplomy i po słodkim lizaku.


 

 

 

 

 


21 lutego - Dzień Języka Ojczystego

 

21 luty Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

"Jaki język - taki naród" powiedział Boy - Żeleński, a więc zastanówmy się nad naszym spsobem mówienia, który często określa poziom inteleigencji i kultury wypowiadającyj się osoby. Pamietajcie - jaki język taki człowiek, który się nim posługuje. Dzień ten był obchodzony na lekcjach j.polskiego ale również w bibliotece,gdzie odbyly sie konkursy wiedzowe i praktyczne. Uczniowie musieli wykazać się umiejętnością korzystania z różnych słowników. Chętni wykonali plakaty promujące poprawność językową i ortograficzną. Wyróżnieni zostali następujący uczniowie VI: Wywiał Zuzanna, Szyja Joasia, Kosiak Aleksandra Jędrasiak Wioletta. Zwycięscy Konkursów otrzymali nagrody rzeczowe.  Przeprowadzona została również ankieta nt. wulgaryzmów, które pokazuje, że znaczna część młodzieży niestety jak używa, często tylko dlatego żeby "szpanować".

 

Walentynki...


14 luty to Dzień Zakochanych. Jak co roku w bibliotece odbyło się wiele konkursów i zabaw związanych z tym świętem. Były konkursy wiekowe, skojarzenia i łączenie sławnych par literackich i filmowych. Uczniowie gimnazjum wystartowali w konkursie zespołowym py. "Miłość w poezji". Kunkurs poległ na odgadywaniu tytułów wierszy i ich autorów. Do wygrania był "torcik walentynkowy" - oczywiście w kształcie serca. Wygrał zespół w składzie: W Huras, J. Piotrowska, M. Marek, M. Kołodziejczyk.

 


 

 


 

 


 

 


 

 


 

STYCZEŃ W BIBLIOTECE

8 stycznia urodził się Kornel Makuszyński prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, autor znakomitych książek dla dzieci.
Przypomnijmy jego Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki, Koziołka Matołka, Pannę z mokrą głową, Awanturę o Basię czy Szatana z siódmej klasy.
Z tej okazji biblioteka szkolna zaprasza na konkurs uczniów klas III.
"Zwiedzamy świat z Koziołkiem Matołkiem"
Należy zapoznać się z następującymi książkami:
2 księga przygód Koziołka Matołka
Przygody Koziołka Matołka księga 4
oraz uczniów kl VI - VII na konkurs wiedzowy "Szatan z VII klasy".

Konkurs pt. "Zwiedzamy świat z Koziołkiem Matołkiem" wygrał Mateusz Jędrzejewski kl III a.Zapraszam 11 stycznia... wystarczy przyjści do biblioteki i wypełnić test.
Na zwycięzców czekają nagrody.


18 stycznia obchodzimy Dzień Kubusia Puchatka.
Z tej okazji przypomnieliśmy sobie postać tego uroczego misia. Dla chętnych odbył się Konkurs "Lubię i znam przygody Kubusia Puchatka".
Dzieci odpowiadały na pytania, zagadki - nagrodami było "słodkie co nie-co".
21 stycznia to Światowy Dzień Śniegu, dlatego zaprosiłam uczniów kl III c na imprezę czytelniczą "Zima śniezna pani".
Dzieci miały możliwość wykazania się wiadomościami i umiejętnościami związanymi z tematyką zimową.
Rozwiązały kżyżówki, rebusy, słuchały fragmentów wierszy, piosenek o zimie.

 
GRUDZIEN W BIBLIOTECE

 


LISTOPAD W BIBLIOTECE


 

5.11.2017 roku to Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.
Z tej okazji odbył się Konkurs dla uczniów kl. I - IV "Z jakiej jestem bajki".
Uczniowie odpowiadali na pytania i zagadki. Rozpoznawali tytuły i rekwizyty związane z postaciami z najbardziej znanych bajek.
Z uczniami kl. Ib spotkałam się na zajęcia gdzie dzieciaki zapoznały się z piękną prezentacją multimedialną, rozwiązywały quizy, później wykonywali ilustrację swoich ulubionych postaci bajkowych.


 

10.11.2017 r. Z okazji Święta Niepodległości przeprowadzono Konkurs wiedzowy "Znasz ten kraj".
Pytania dotyczyły historii, geografii, wydarzeń kulturalnych i sylwetki znanych Polaków. Nagrodami były "polskie słodycze".

Rozstrzygnięto również konkurs plastyczny "Józef Piłsudski widziany oczami dziecka". Wyróżniono prace: 

25.11.2017 r. minęła 28 rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka.
Z tej okazji uczniowie wysłuchali audycję "Mam prawa ale i obowiązki".
Przypomniały sobie jakie mają prawa, gdzie mogą zwrócić się kiedy mają problemy, kto jest Rzecznikiem Praw Dziecka ale równie że maja obowiązki.

 25.11.2017 r. Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Dla dzieci z kl. I a odbyły się zajęcia na których uczniowie dowiedzieli sie skąd pochodzi miś, jaka była historia jego powstania, poznały sławne misie z książek i bajek.
Przypomniały sobie wierszyki, piosenki i zabawy związane z najpopularniejszą zabawką świata.
 Dla dzieci klas III odbył sie konkurs "Miś jest dobry na wszystko", a dla starszych "Co wiem o niedźwiedziach". 28.11 odbył się szkolny konkurs recytatorski "Miś bawi i wychowuje".
W konkursie uczniowie recytowali wierszyki o misiach - ulubionej zabawce małych i dużych.

I miejsce zdobył Bartosz Kołodziejczyk klasa III a

II miejsce

III miejsce

wyróżniono:
 

30.11.2017 r. Listopad zakończyliśmy  "Cukierkowymi i ciasteczkowymi" wróżbami. Losując cukierki i ciasteczka uczniowie odkrywali swoją przyszłość.


 PAŹDZIERNIK W BIBLIOTECE 

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

 

 

Podsumowanie MMBS

Konkursy:

I Konkurs na najaktywniejszego czytelnika m-c października wygrali,

Szkoła Podstawowa - Magda Nowak 3 c

Gimnazjum - Julka Piotrowska 3a

II Konkurs na plakat odzwierciedlający hasło tegorocznego MMBSz "Książka nas łączy" wygrały: I Romina Biłowusiak 3a Gimnazjum

                                II Emilia Janczyk 7 h Szkoła Podstawowa

                                III Wiktoria Huras 3a Gimnazjum

III Konkurs na laurkę  dla biblioteki

                          I Cierpiał Maciek 3b Szkoła Podstawowa

                          II Janczyk Maja 3a Szkoła Podstawowa

                          III Januszko Jan 3a Szkoła Podstawowa

                          IV Nowak Julian 3a Szkoła Podstawowa

                         V Polaczek Mateusz 3b Szkoła Podstawowa

Wyróżnione zostały również uczennice kl 3a Gimnazjum Wiktoria Huras i Julka Piotrowska, które przez cały m - c brały udział w akcji "Starsi czytają młodszym"

IV Konkurs plastyczny "Józef Piłsudski widziany oczami dzieci":

         I Kempa Marcelina IVb SP

         II Jędrasiak Vanessa IBa SP

         III Cierpiał Maciek IIIb SP

         IV Krawczyk Natalia IVb SP

         V Wrzosowska Maja IVb SP

W dniu 10 listopada w bibliotece odbył się również Konkurs pytania - odpowiedzi "Znasz ten Kraj". Uczniowie popisywali się swoją wiedzą nt. Polski - swojej ojczyzny. Nagrodami były polskie słodycze.

 

 


Międzynarodowe święto bibliotek szkolnych
zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship. Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi:
"Książka nas łączy".

 

 

 

W naszej Bibliotece z tej okazji zostaną zorganizowane następujące konkursy i spotkania:

 

1.     Konkurs na najaktywniejszego czytelnika w klasach III – VI i II – III gimnazjum w miesiącu październiku.

 

2.     Konkurs na plakat Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Uczestnicy przygotowują plakat w formacie A4, który będzie odzwierciedlał hasło „Książka nas łączy”.


 

3.     Konkurs  „Zaprojektuj najładniejszą laurkę dla biblioteki z okazji jej Święta” – konkurs plastyczny dla klasy III na laurkę dla szkolnej biblioteki. Prace plastyczne w formacie A5, wykonaną dowolną techniką, przynosimy do biblioteki do 24 października.


 

4.     Prowadzenie na przerwach szybkich konkursów: jedno pytanie (łatwe lub trudne) – raz w tygodniu od 9 X na I dużej przerwie.

 

5.     Uczniowie swobodnie mogą się wypowiedzieć na temat książki i biblioteki. Na Arkuszu pamiątkowym zawieszonym w bibliotece uczniowie będą mogli pozostawić swoje wpisy np. moja ulubiona książka to …., lubię czytać…..

 

6.     „Starsi czytają młodszym” – czytanie ulubionych utworów uczniom klas I (raz w tygodniu od 9 X). 

7.     Gazetka ścienna przed biblioteką „Warto wiedzieć…. Październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych”


 

8.     Wystawka „Co czytała młodzież PRL…”


 

9.     Słodka niespodzianka.


 

Na zwycięzców konkursów czekają nagrody niespodzianki.

 


WRZESIEŃ W BIBLIOTECE 

W roku 2017 Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada na 29 września (piątek)

 

 

To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

 

W naszej szkole wychowawcy klas czytali głośno teksty ulubionych wierszy. Rodzice dzieci klas I dostali ulotki informacyjne o tym jak ważne jest głośne czytanie.