Szkoła Podstawowa im. Józefa Lompy w Starczy

Spis lektur

 

 Lista lektur w pakiecie Wielka Przygoda – klasa 1

semestr I

  • Hans Christian Andersen „Księżniczka na ziarnku grochu”
  • Justyna Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”
    (wstęp i rozdział dziesiąty)
  • Władysław Bełza „Katechizm polskiego dziecka” (tekst w podręczniku)
  • Danuta Parlak „Kapelusz Pani Wrony” (tytułowe opowiadanie)
  • „Trzy małe świnki” (tekst w podręczniku)

semestr II

  • Adam Bahdaj „Pilot i ja”
  • Jan Brzechwa „Kwoka” (tekst w podręczniku)
  • Wanda Chotomska „Dzieci Pana Astronoma” (tekst w podręczniku)
  • Grzegorz Kasdepke „Detektyw Pozytywka” (wybrane zagadki)
  • Grzegorz Kasdepke, Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu (tekst w podręczniku)
  • Lucyna Krzemieniecka „O marcu i pannie Juliannie” (tekst w podręczniku)
  • Wojciech Widłak „Legenda o Lechu Czechu i Rusie” (tekst w podręczniku)

 

 

 Lista lektur w pakiecie Wielka Przygoda – klasa 2

 

semestr I

  • Jan Brzechwa „Grzyby” (tekst w podręczniku)
  • Waldemar Cichoń „Cukierku, ty łobuzie”
  • Joanna Papuzińska „Asiunia”
  • Julian Tuwim „O panu Tralalińskim” (tekst w podręczniku)
  • Wojciech Widłak „Legenda o Smoku Wawelskim” (tekst w podręczniku)

semestr II

  • Hans Christian Andersen „Calineczka”
  • Jan Brzechwa „Ptasie plotki” (tekst w podręczniku)
  • Jan Brzechwa „Przyjście wiosny” (tekst w podręczniku)
  • Alina i Czesław Centkiewiczowie „Zaczarowana zagroda”
  • Wanda Chotomska „Dzieci stawiają pomnik” (fragment z „Dzieci pana Astronoma, tekst w podręczniku)
  • Julian Tuwim „Pstryk” (tekst w podręczniku)
  • Danuta Wawiłow „Król” (tekst w podręczniku)
  • Hanna Zdzitowiecka „Bursztynowa korona” (tekst w podręczniku)
  • „Wars i Sawa”, oprac. Marta Berowska, Magdalena Grądzka (tekst w podręczniku)

 

 Lista lektur w pakiecie Wielka Przygoda – klasa 3

 

semestr I

  • Aleksander Fredro „Paweł i Gaweł” (tekst w podręczniku)
  • Barbara Kosmowska „Dziewczynka z parku”
  • Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”
  • Roman Pisarski „O psie, który jeździł koleją”
  • Magdalena Połoncarz „Jak bochen chleba w kamień się zamienił” (tekst w podręczniku)
  • Elżbieta Safarzyńska „Toruńskie pierniki” (tekst w podręczniku)
  • Maria Terlikowska „Drzewo do samego nieba”
  • Danuta Wawiłow „Drzewo” (tekst w podręczniku)
  • „O poznańskich koziołkach” (tekst w podręczniku)

semestr II

  • Hans Christian Andersen „Brzydkie kaczątko”
  • Marta Berowska „O śpiących rycerzach w Tatrach” (tekst w podręczniku)
  • Jan Brzechwa „Prima aprilis” (tekst w podręczniku)
  • Agnieszka Frączek „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą” (fragment tekstu w podręczniku)
  • Julita Grodek „Mania, dziewczyna inna niż wszystkie” (fragment tekstu w podręczniku)
  • Maria Krüger „Karolcia”
  • Łukasz Wierzbicki „Afryka Kazika”

 

LEKTURY OBOWIĄZKOWE DLA KLAS IV-VI

 

(znajomość tych lektur oraz lektur z klas VII i VIII w całości będzie wymagana na egzaminie ósmoklasisty od 2022r – obecna IV klasa)

  1. Jan Brzechwa „Akademia pana Kleksa”
  2. Janusz Christa „Kajko i Kokosz”, „Szkoła latania” (komiks)
  3. Rene Gościnny, Jean-Jacques Sempe „Mikołajek” (wybór opowiadań)
  4. Rafał Kosik „Felix, Net i Nika” oraz „Gang Niewidzialnych Ludzi”
  5. Ignacy Krasicki wybrane bajki
  6. Clive Staples Lewis „Opowieści z Narnii, Lew, Czarownica i stara szafa”
  7. Adam Mickiewicz „Powrót taty”, „Pani Twardowska”, „Pan Tadeusz”(fragmenty: opisy, obyczaje, polowanie i koncert Wojskiego)
  8. Ferenc Molnar „Chłopcy z Placu Broni”
  9. Bolesław Prus „Katarynka”
  10. Juliusz Słowacki „ W pamiętniku Zofii Bobrówny”
  11. John Ronald Reuel Tolkien „Hobbit, czyli tam i z powrotem”
  12. Henryk Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy”
  13. Józef Wybicki  „Mazurek Dąbrowskiego”

     

Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce

Biblia: stworzenie świata i człowieka oraz wybrane opowieści ewangeliczne, w tym o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych, o miłosiernym Samarytaninie

Wybrane podania i legendy polskie: w tym o Lechu, Piaście, o Kraku i o Wandzie

Wybrane baśnie polskie i europejskie w tym Charles Rerrault „Kopciuszek”, Aleksander Puszkin „Bajka o rybaku i złotej rybce”

     Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Anny Kamieńskiej, Joanny Kulmowej, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Jana Twardowskiego oraz pieśni i piosenki patriotyczne.

 

 

LEKTURY OBOWIĄZKOWE DLA KLAS VII-VIII

( egzamin ósmoklasisty w latach 2019-2021)

  1. Charles Dickens „Opowieść wigilijna”
  2. Aleksander Fredro „Zemsta”
  3. Jan Kochanowski , wybór fraszek, pieśni i trenów w tym treny I, V, VII, VIII
  4. Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec”
  5. Ignacy Krasicki „Żona modna”
  6. Adam Mickiewicz „ Reduta Ordona”, „Śmierć Pułkownika”, „Świtezianka”, II część „Dziadów”, Wybrany utwór z cyklu „Sonety krymskie”, „Pan Tadeusz” (całość)
  7. Antoine de Saint – Exupery  „Mały Książę”
  8. Henryk Sienkiewicz „Qvo vadis” , „Latarnik”
  9. Juliusz Słowacki „Balladyna”
  10. Stefan Żeromski „Syzyfowe prace”
  11. Sławomir Mrożek „Artysta”
  12. Melchior Wańkowicz „Ziele na kraterze” (fragmenty), „Tędy i owędy” (wybrany reportaż)