Szkoła Podstawowa im. Józefa Lompy w Starczy

„ Grudniowa piękna noc,

Z kolędą przyszła do nas

Grudniowa piękna noc,

Przez ludzi wymarzona”

Zbliżają się ulubione przez wszystkich święta Bożego Narodzenia. Dla każdego jest to chyba najpiękniejszy wieczór w roku. Baśń urzeczywistnia się w blasku kolędowych świateł choinki, pod którą kochające ręce położyły dla wszystkich prezenty. W ten uroczysty wieczór wybaczamy sobie wzajemnie urazy. Jest to chwila wzruszająca jak żadna inna w roku. Dlatego w naszej bibliotece też rozdajemy prezenty. 13 grudnia odbył się konkurs  „Czy znasz Opowieść wigilijną” . Nagrodę w postaci książki Karola Dickensa „Opowieść wigilijna” otrzymała J. Szyja.

20 grudnia został przeprowadzony ulubiony przez wszystkich konkurs „Polskie tradycje i zwyczaje świąteczne”. Uczniowie odpowiadali na pytania m.in. „Dla kogo przeznaczony był kolorowy opłatek?”. Nagrodami były świąteczne niespodzianki i słodycze.

6 grudnia – Mikołajki

Chociaż za oknami brak śniegu, nastrój świąteczny w naszej szkole gości już od pierwszych dni grudnia.  6 grudnia panuje u nas szczególny klimat, gdyż zgodnie z tradycją gościliśmy świętego Mikołaja. Dotarł on do szkoły z workiem pełnym słodkości, co nasi uczniowie przyjęli bardzo entuzjastycznie. Dla każdej klasy znalazły się paczki, które wszystkim dzieciom wręczał osobiście. Było dużo radości i uśmiechów. Przejęte i uradowane buźki, zwłaszcza najmłodszych dzieci potwierdziły, że wierzą w Mikołaja i niecierpliwie go oczekują. W tym wyjątkowym dniu „mikołajkowe” czapki przyozdabiały głowy całej społeczności szkolnej, wszyscy uwiecznieni zostali na wspólnym zdjęciu. Również w szkolnej bibliotece można było zauważyć nastrój mikołajkowy.