Szkoła Podstawowa im. Józefa Lompy w Starczy

Międzynarodowy Dzień Czekolady

Czekoladowe szaleństwo i Międzynarodowy Dzień Czekolady

Czekolada to przysmak szanowany na całym świecie, przez najmłodszych i tych nieco starszych. Uwielbiana, doceniania za swoje walory smakowe i właściwości czekolada obchodzi także swoje święto. Dzień czekolady przypada aż kilka razy do roku.

Czekolada występuje nie tylko pod postacią tradycyjnej tabliczki, ale także cukierków, pralinek, batoników, kremów i musów. Miłośnicy słodkiego przysmaku mogą wybierać wśród tabliczek mlecznych, gorzkich, nadziewanych. Do wyboru mamy czekoladę białą, a nawet różową. Jednak czekolada nie służy jedynie do jedzenia, dziś pieści nasze zmysły także podczas masażu, kąpieli i innych zabiegów kosmetycznych.

Kiedy obchodzimy Dzień Czekolady?

Odpowiedź na pytanie, kiedy jest Dzień Czekolady , nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Święto to obchodzone jest aż kilka razy w roku. Światowy Dzień Czekolady przypada 7 lipca, jednak okazję do celebrowania mamy jeszcze 10 stycznia (Dzień Czekolady Gorzkiej), 28 lipca (Dzień Czekolady Mlecznej), 22 września (Dzień Czekolady Białej) oraz 7 czerwca (Dzień Lodów Czekoladowych). W Polsce Dzień Czekolady obchodzimy 12 kwietnia. Wszyscy wielbiciele słodkiego przysmaku mają więc mnóstwo sposobności, by uczcić doskonałe odkrycie, jakim jest czekolada. Czemu oficjalne święto obchodzimy właśnie 7 lipca? Ten dzień uznany został za datę przywiezienia ziaren kakaowca do Europy. Ich odkrywcą i osobą odpowiedzialną za rozpowszechnienie był nie kto inny jak Krzysztof Kolumb. Przełomowy moment miał miejsce w XV wieku, jednak na tabliczkę czekolady musieliśmy czekać jeszcze długo.

Czekolada - rodzaje i skład

Każdy wielbiciel czekolady wie zapewne, że robi się ją z miazgi kakaowej oraz tłuszczu (kakaowego lub roślinnego) z dodatkiem substancji słodzących i mlekiem w przypadku czekolady mlecznej. Oczywiście do wyrobu czekolady używa się także mnóstwa dodatków. Rodzaje czekolady różnią się od siebie głównie zawartością procentową miazgi kakaowej. I tak:

· czekolada gorzka zawiera min. 70% miazgi kakaowej,

· mleczna zawiera około 25-50% miazgi, a dodatkiem jest mleko i wanilia,

· czekolada deserowa zawiera ponad 50% miazgi kakaowej,

· czekolada biała to odmiana, do której nie dodaje się kakao.

Do czekolady dodawane są także bakalie, orzechy, ciasteczka, krakersy, nadzienia owocowe, likiery, suszone owoce, chili. Czekolada różowa tworzona jest z rubinowych nasion kakaowca. Miłośnicy słodkości naprawdę mają w czym wybierać. Przysmak ten cieszy się ogromną popularnością. Obliczono, że statystyczny Polak zjada rocznie około 60 tabliczek czekolady. Musimy jednak pamiętać, że jest ona wysokokaloryczna, a zjadanie jej dużych ilości może prowadzić nawet do otyłości. Jednakże spożywana z umiarem poprawia nastrój i dostarcza nam sporych ilości magnezu (zwłaszcza gorzka), dlatego warto po nią sięgać, zwłaszcza gdy kartka w kalendarzu wskazuje, że mamy święto czekolady . .

Dzień Czekolady w szkole

Święto czekolady jest obchodzone także w szkołach .Uczniowie mają okazję dowiedzieć się, jak przebiega produkcja smakołyku i jak długą drogę musi przejść ziarno kakaowca, by ostatecznie trafić na półki sklepów w postaci tabliczki czekolady. To również doskonały moment, by poznać historię czekolady. Znali ją już bowiem starożytni Majowie i Aztekowie, którzy z ziaren kakaowca przyrządzali czekoladowy napój, pity podczas różnych ceremonii i podawany jako mikstura lecznicza. Gdy Kolumb przywiózł ziarna do Europy, nie wiedziano, jak je wykorzystać, dlatego na czekoladę musieliśmy czekać dość długo. W XVII wieku spopularyzowano picie czekolady z cukrem, a tradycyjna tabliczka pojawiła się dopiero w XIX wieku. Oczywiście Międzynarodowy Dzień Czekolady czy każde inne jej święto nie może obyć się bez konsumpcji czekolady.

A teraz zajadając czekoladę  wspólnie z rodzicami spróbujcie odpowiedzieć  na pytania:

  1.  Kto przywiózł czekoladę do Europy?
  2. Ile ważyła największa tabliczka czekolady?
  3. Rozpylony zapach czekolady sprzyja kupowaniu:
  4. Dzięki teobrominie czekolada ma właściwości:
  5. Czekolada była przyczyną strajku w 1947 roku. Kto strajkował i dlaczego?
  6. Drzewo kakaowca żyje 200 lat. Przez ile lat produkuje ziarna?

 

          Miłej zabawy! Pozdrawiam D.Micuda